Vineas Montis z łaciny znaczy „winne wzgórze”. Pomysł na założenie winnicy nie był nowy, tlił się w głowie jednego ze współzałożycieli od kilku lat. W końcu pasja przeważyła nad obawami i się zaczęło… Podjeliśmy niemałe ryzyko spotykając się często ze sceptycznym nastawieniem mieszkańców Santoka, znajomych a nawet krytyką naszych bliskich. Na szczęście nie zabrakło nam determinacji w dążeniu do spełnienia marzenia o własnej winnicy, która przywrócić miała tradycje winiarskie w regionie po kilkusetletniej przerwie w uprawie winorośli. Naszą misją jest także ożywienie regionu i wykorzystanie potencjału jaki daje malowniczo położony Santok słynący z najstarszego grodziska w naszym kraju..
W piątym roku prowadzenia winnicy zadebiutowaliśmy na rynku. Nasze wina zagościły na stołach w całym kraju i poza jego granicami. Jesteśmy obecni w znanej gorzowskiej restauracji oraz winotece. Bierzemy aktywny udział w wydarzeniach, a serwując nasze wina umilamy czas gościom.
Prace polowe także idą pełną parą, co oznacza, że dosadzamy ponad 725 sztuk winorośli na górym tarasie nowej parceli. Tym razem postawiliśmy na białe odmiany ze szczepów Grüner Veltliner oraz Riesling. Ta część winnicy w całości będzie prowadzona na głowę na pniu.
Wzorem lat ubiegłych uzupełnione zostały braki i ubytki w pozostałych odmianach. Łączna powierzchnia nasadzeń przekroczyła 1.3 hektara!
Czwarty rok prowadzenia winnicy to nie tylko udana winifikacja zbiorów z roku 2021 kiedy to uzyskaliśmy łącznie około 500 litrów wina ze szczepów Grüner Veltliner, Riesling i Gewürztraminer (assemblage Santockie Cuvee), Pinot Gris i Pinot Blanc (assemblage Blanc de blancs) oraz Saint Laurent ale również nasadzenia na nowej parceli w ekspozycji południowo-zachodniej. Posadzone zostało także około 1300 sztuk winorośli ze szczepów czerwonych, a konkretnie Saint Laurent oraz Tauberschwarz na dolnym tarasie nowej parceli. Uzupełnialiśmy również braki i ubytki w pozostałych odmianach, które się nam pojawiły na przestrzeni mijających miesięcy oraz prowadziliśmy prace przygotowawcze na górnym tarasie parceli w ekspozycji południowo-zachodniej pod przyszłe nasadzenia.
W trzecim roku nasadzeń posadzone zostały głównie sadzonki szczepu Gewürztraminer w ilości około 350 sztuk. Wiosenne nasadzenia to także doskonała okazja by uzupełnić braki i ubytki w pozostałych odmianach, które na przestrzeni mijających miesięcy nam się przytrafiły. Każdy kolejny sezon to niekończąca się nauka pielęgnacji i prowadzenia winorośli oraz przygotowań do nasadzeń na kolejnych parcelach. Naszym kolejnym krokiem będzie powiększenie areału na nowej parceli w ekspozycji południowo-zachodniej. Ta parcela została zarezerwowana pod nasadzenia szczepów czerwonych.
W roku 2019 nasadziliśmy nieco ponad 450 krzewów, przekraczając tym samym 1000 sztuk winorośli w naszej winnicy. W tym sezonie posadone zostały jedynie szczepy białe: Gewürztraminer, Pinot Gris oraz na próbę Pinot Blanc, który miał niesamowite przyrosty masy zielonej sięgające na pojedynczych krzewach nawet 5 metrów.
W tym roku przeprowazdziliśmy także pierwszą, testową winifikację moszczu z jagód odmiany Grüner Veltliner oraz Gewürztraminer. Pomimo bardzo młodych krzewów wino pokazało charakter szczepów, szczególnie w przypadku Grüner Veltlinera wyczuwalna była w smaku charakterystyczna ostrość białego pieprzu. To dobry prognostyk na przyszłość ponieważ daje się zauważyć, że terroir sprzyja oddawaniu cech charakterystycznych dla danych szczepów.
Rok 2018 był dla nas wyjątkowy. To w wlaśmie w tym roku, po wielu miesiącach przygotowań działki nasadziliśmy pierwszą partię 639 krzewów winnych. Nasadzenia obejmowały następujące odmiany:
Gewürztraminer, Grüner Veltliner, Riesling oraz Pinot Gris (szczepy białe) oraz Tauberschwarz (nazywany w Polsce Karmazynem) i Saint Laurent (szczepy czerwone).
Odmiany Tauberschwarz, Saint Laurent, Gewürztraminer oraz Riesling to tzw. „klony zielonogórskie” - szczepy odkryte podczas badań ampelogrtaficznych przeprowadzonych w 2007 roku przez grupę polsko-niemieckich badaczy na terenie Zielonej Góry i okolic. Krzewy tych odmian pochodzą od krzewów-matek znalezionych podczas tamtej wyprawy ampelograficznej.
W latach 2016-2017 prowadziliśmy intensywne prace przygotowawcze na naszej działce. Parcela w ekspozycji południowo-wschodniej wymagała od nas wykarczowania i wykoszenia dzikorosnących traw i krzaków. Wykonaliśmy ponadto mnóstwo badań gleby pod kątem składu mineralogicznego. Badaliśmy układ warstw, jakość humusu a nawet rozkład temperatur w różnych częściach działki. Okazywało się, że dzięki znacznym róźnicom wysokości chłodne powietrze spływa w dół doliny dzięki czemu nie powinno w przyszłości zagrażać naszym krzewom winnym.
Wszelkie prawa zastrzeżone © Vineas Montis Santok 2017-2023r. kontakt@vineasmontis.pl